Która jest godzina? W USA, Rosji i Europie

I która jest godzina? Nadzieje tylko w Interecie

I która jest godzina? Rozstrzygnąć pomoże tylko mądry sprzęt

Wyspani? Pospaliście dzisiaj godzinę dłużej? Szczęściarze. Ja nie miałam tyle farta, mi zajęło dodatkowe 60 minut ustalenie, która właściwie jest godzina oraz ponowne poustawianie czasowych relacji z resztą rodziny przebywającej w innych strefach

W Polsce wiadomo, dzisiaj zegarki przestawia się o godzinę do tyłu. Tymczasem mój zegarek w komputerze, tutaj w USA, ani drgnął i wskazywał uparcie tę samą godzinę co nienowoczesny, nieelektroniczny zegarek Męża Mojego, który sam się nie nastawia nigdy. Czyżby w Stanach nie przechodziło się na czas zimowy? Niemożliwe przecież, jak podaje Internet, całą zabawę wymyślił w 1914 Benjamin Franklin. Jak to, Amerykanie nie posłuchali jednego z wielkich ojców narodu?
Po półgodzinie dokopałam się: w USA w większości Stanów zmienia się czas. Może po prostu w Północnej Karolinie się go nie przestawia. Kopałam dalej. Hawaje nie przechodzą na czas letni, no ale tam chyba w ogóle, czas ma trochę inne znaczenie i nawet z zimowym czasem jest wieczne lato. Wskazówek nie przesuwa się też w Arizonie. Choć tu sprawa się komplikuje. Cały stan nie przechodzi na czas letni, jednak znajdujący się na jego terenie rezerwat Indian Navajo, używa czasu letniego. Natomiast zlokalizoany w środku rezerwatu Navajo rezerwat Indian Hopi, na czas letni nie przechodzi… Rany!
No ale Karolina to nie Arizona. Zresztą jak sprawdziłam wskazówki w Nowym Jorku też nie przeskoczyły. A Nowy Jorku to już z całą pewnością nie Arizona.
A więc dlaczego mój zegarek nie drgnął? Nagle oświeciło mnie. Może się przestawia, ale nie dzisiaj.
Jeszcze do niedawna w USA daty przejścia na czas zimowy były ustalane przez lokalne władze. Jednego roku doprowadziło to do tego, że w różnych obszarach stanu Iowa obowiązywały 23 różne daty zmiany czasu! Pasażer dalekobieżnych autobusów musiał podczas podróży przestawiać zegarek siedmiokrotnie. Koniec bałaganu i ograniczenie radosnej twórczości władz lokalnych nastąpiło w 2007 roku. Raz na zawsze ustalono, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej czas zimowy będzie obowiązywał od pierwszej niedzieli listopada. Tak dla odróżnienia od Europy, w której zegarki przestawia się w ostatnią niedzielę października.
A więc różnica między Warszawą a wschodnim wybrzeżem USA to 6 godzin, oprócz tych siedmiu najbliższych dni, kiedy różnica wynosi 5 godzin. Oszaleć można!
W Rosji?… Jeszcze gorzej. W 2009 roku prezydent Dmitrij Miedwiediew postanowił wejść do historii jako człowiek, który zatrzymał czas. I zastopował go w wersji letniej. Celem prezydenta, było oczywiście, jak to zwykle, szczęście i zdrowie narodu. Od teraz koniec ze stresem związanym z przestawianiem zegarków! Decyzja wywołała kontrowersja. Naród narzekał, że zmęczony, że dzieci do przedszkola i szkoły idą po ciemku… Po pięciu latach okazało się, że decyzja była SŁUSZNA, ale wyprowadzenie w życie niepozbawione wypaczeń. Zegarki należało zatrzymać, tyle że na czasie ZIMOWYM, tak żeby naród mógł pospać dłużej. Dlatego w październiku 2014 roku w Rosji po raz ostatni przestawiono zegarki na czas zimowy. I na razie wskazówki kręcą się w zimowym rytmie. Dlatego od października różnica między Warszawą a Moskwą to dwie godziny, a od marca trzy. 
Jak tu nie zwariować?
Dobrze, że chociaż w Warszawie i Paryżu zawsze godzina ta sama.
                                                                                                           ***
Jeśli spodobał Ci się tekst, kliknij lajka. Tak dla zachęty.
Więcej zdjęć i ciekawostek z prawdziwego życia rodziny w drodze na FB Paris Moskwa 3:54
Zdjęcia z drogi na Instagram @parismoskwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Post Navigation